Radzenie sobie ze złym snem? Czas zmienić materac. Oto kilka rzeczy, które mogą się zdarzyć, jeśli śpisz na starym materacu.

Twój materac może być odpowiedzialny za nieszczęścia związane ze snem

W idealnym świecie obudzisz się po nocy, czując się wypoczęty i pełen energii, aby podjąć dzień. Jeśli zamiast tego odczuwasz bóle lub czujesz, że ledwo masz przymknięte oczy, możesz spojrzeć na swój materac jako potencjalnego winowajcę. Chociaż istnieje wiele powodów, dla których nie możesz spać, oto kilka sposobów, w jakie stary materac może zepsuć ci sen i zdrowie.

Możesz rozwinąć alergię na roztocza

Istnieje ryzyko, że roztocza mogą być problemem, jeśli śpisz na starym materacu. „Naszym celem powinno być spędzanie jednej trzeciej życia na naszym materacu, ponieważ oznacza to, że otrzymujemy zalecane siedem do dziewięciu godzin snu w nocy”. „W ten sposób jednak nasze ciała wydzielają martwą skórę i naturalne oleje, które mogą być atrakcyjne dla roztoczy.” Roztocza mogą stanowić problem dla każdego materaca, ale im starszy materac, tym większa możliwość roztoczy. Mogą to być prawdziwe problemy dla osób z alergiami i astmą. Roztocza te stanowią również potencjalne zagrożenie dla osób ze schorzeniami skóry, takimi jak egzema.

Twoja astma może się pogorszyć

Ludzie cierpiący na alergie na kurz lub astmę alergiczną mogą doświadczyć przekrwienia błony śluzowej nosa i problemów z oddychaniem podczas snu na zakurzonym starym materacu. „Zwykła stara astma ma coś, co nazywamy rytmem okołodobowym, i zwykle działa wieczorem i wieczorem”. „Następnie dodajesz narażenia środowiskowe związane z materacem i w pewnym sensie narażasz się na obrażenia.” Spanie na starym materacu nie powoduje bezpośrednio nocnej astmy, ale może pogorszyć objawy u osób z tą chorobą.

Możesz mieć problem z pleśnią

Twój materac z czasem staje się cięższy, ponieważ gromadzi kurz, martwe komórki skóry i pot. Problemy wilgoci z potu mogą powodować pleśń w materacu, a tym samym potencjalne alergie. „Pleśń to możliwość czegoś, co w wyniku starego materaca może potencjalnie wpłynąć na oddychanie i zdrowie”. „Pleśń jest trudną do zidentyfikowania alergią, istnieje wiele różnych rodzajów, ale ktoś może być na nią naprawdę uczulony lub wrażliwy”.

Możesz odczuwać ból pleców lub szyi

„Ból szyi i dolnej części pleców jest częstą dolegliwością z powodu braku wsparcia ze strony starego materaca”, w szczególności spanie na starym i nieobsługiwanym materacu naciska więzadła, ścięgna i stawy kręgosłupa. W miarę starzenia się materaca staje się on bardziej miękki i mniej wspiera kręgosłup. Oznacza to, że trudniej będzie utrzymać prawidłową postawę w nocy. „Utrzymanie prawidłowej postawy jest pomocne w łagodzeniu bólu dolnej części pleców”.

Możesz być bardziej zestresowany

Porównano jakość snu i objawy związane ze stresem między osobami śpiącymi w starszych łóżkach a nowszymi. Odkryli, że nowe systemy poprawiają jakość snu i zmniejszają dyskomfort pleców – czynniki, które mogą zmniejszać objawy związane ze stresem. Podobnie stres i sen są często ze sobą powiązane. Stres powstrzymuje wielu dorosłych od snu, którego potrzebują, a brak snu może przyczyniać się do stresu. Więc jeśli twój stary materac utrudnia ci sen, poziom stresu może wzrosnąć.

Możesz mieć mniej lub niskiej jakości sen – co prowadzi do wielu innych problemów zdrowotnych

Słaba jakość snu z jakiejkolwiek przyczyny jest związana z sennością w ciągu dnia, kłopotami z koncentracją, chorobami serca, nadciśnieniem, udarem, cukrzycą, depresją i przyrostem masy ciała, żeby wymienić tylko kilka. Tymczasem wystarczająca ilość snu przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym wzmocniony układ odpornościowy, zapobieganie cukrzycy typu 2 i kontrolę masy ciała. Sen jest czasem na regenerację organizmu – więc upewnij się, że czujesz się komfortowo. Jeśli stary materac skraca czas snu, warto zainwestować w nowy.

 

Twój materac jest ważny – naprawdę ważny

Nie można przecenić roli, jaką odgrywa materac w dbaniu o plecy i pomaganiu w wygodnym śnie. Jeśli twoje łóżko nie zapewnia odpowiedniego poziomu miękkości, odciążenia i wsparcia, masz kłopoty. Zbyt sztywny materac nie dostosuje się do naturalnego wygięcia kręgosłupa, co prowadzi do bólu. A jeśli jest zbyt miękki, nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla twoich pleców, powodując również ból. To samo dotyczy twojej poduszki.

  • jaki materac na ból kręgosłupa?
  • jaki materac na bolący kręgosłup?
  • jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?
  • jaki materac na chory kręgosłup lędźwiowy?
  • jaki materac na krzywy kręgosłup?
  • jaki kupić materac na kręgosłup?
  • jaki jest dobry materac na ból kręgosłupa?
  • jaki wybrać materac ortopedyczny na kręgosłup?
  • jaki wybrać materac na chory kręgosłup?

Zobacz polecane materace

Materac klasyczny kieszeniowo sprężynowy – link

Materac kokosowy kieszeniowo sprężynowy – link

Materac termoelastyczny – pianka z pamięcią kieszeniowo sprężynowy – link

Materac lateksowy kieszeniowo sprężynowy – link

NAP-KOMFORT
ul. Katowicka 12, 46-200 Kluczbork
NIP: 751 167 88 82, REGON: 161602151
Telefon: +48 662 070 168
biuro@napkomfort.pl